Umiejętności grafomotoryczne to najlepsze...


Autor: oooksiazeczka | Kategorie: rozwój dziecka 
05 lutego 2021, 11:48

Podczas, gdy pisanie jest całkowicie normalne dla (prawie) wszystkich dorosłych, nauka wymaga wielu umiejętności. Oprócz prawidłowego trzymania długopisu dzieci muszą regulować nacisk długopisu na papier i odpowiednio używać mięśni ramienia.

Umiejętności grafomotoryczne - jak je rozwijać?

Grafomotoryka, czyli umiejętność rysowania i pisania, wymaga wiele trudu.

Aby umiejętności grafomotoryczne odniosły sukces, należy zapewnić dzieciom możliwość trenowania ich zręczności we wczesnym wieku. Ważne jest, aby skupiać się na zabawie. Z reguły dzieciom bardzo łatwo jest ekscytować się rzeczami, których jeszcze nie potrafią.

Ćwiczenie koordynacji z nożyczkami

Robiąc prace plastyczne, dzieci muszą chwytać nożyczki. Podobnie jak w przypadku prawidłowego trzymania długopisu, zwykle powoduje to duże trudności na początku. Wymaga to dużej koncentracji, a także wrażliwości palców. Jednak, gdy już dziecko opanuje trzymanie nożyczek, może zacząć ciąć. Z początku po prostu przecinać kartkę, z czasem wycinać kształty.

 

Jest to poziom szczegółowości, który pomoże dzieciom później nauczyć się pisać.

grafomotoryka

Prawidłowe trzymanie długopisu

Prawidłowe trzymanie długopisu ma fundamentalne znaczenie. Nawet jeśli wiele rzeczy można zrobić na różne sposoby, to nie dotyczy to trzymania długopisu, który powinien być trzymany trzema palcami. Trzypunktowy uchwyt to jedyny praktyczny sposób na ułatwienie dzieciom pisania lub rysowania. Inne style mają tę główną wadę, zbyt forsowne i dzieci się zniechęcają.

Ćwiczenia wspomagające

Istnieje wiele różnych ćwiczeń doskonalących grafomotorykę. Idealne są ćwiczenia wymagające różnych ruchów w różnych kierunkach.

 

Na początku dzieci nie powinny mieć żadnych ograniczeń, aby same mogły pracować nad ruchem. Dopiero w kolejnym kroku można stopniowo budować granice, aby nauczyło się pisać w liniach i rozróżniać wielkość poszczególnych liter.