Kategoria

Rozwój dziecka


Gry edukacyjne - mnóstwo korzyści dla dziecka...
Autor: oooksiazeczka | Kategorie: rozwój dziecka 
16 lutego 2021, 11:50

Każdy z nas zapewne pamięta dawne czasy, kiedy to rodzice siadali z nami przy stole, na którym rozkładany był Monopol lub inna gra planszowa. Potem przyszła era telefonów komórkowych i zainteresowanie namacalną rozrywką wyraźnie zmalało. Na szczęście obecnie obserwuje się znów spore zainteresowanie planszówkami. Przynoszą one wiele korzyści dla dzieci.

Edukacja w formie zabawy

Duże znaczenie dla dzieci mają gry edukacyjne. Niektóre maluchy mają problem z przyswajaniem wiedzy w standardowy sposób. Zapamiętywanie państw, kolorów, nazw zwierząt, cyfr może być dla nich za trudne. Warto zainwestować wtedy w grę, dzięki której nauka nie będzie wydawać się nudna, a wiedza sama zacznie napływać do głowy.

 

gry edukacyjne

Zdolność logicznego myślenia

Wiele gier planszowych i karcianych wymaga od uczestników strategicznego myślenia. Dziecko musi nauczyć się łączyć fakty, przewidywać zagrania pozostałych graczy tak, aby zadziałało to na jego korzyść. Podczas gier edukacyjnych uczy się zatem wielotorowego myślenia i podejmowania właściwych decyzji.

Zdrowa rywalizacja

Każdy uczestniczący w grze dąży do tego, aby wygrać i jest to całkowicie naturalne. Za pośrednictwem karcianej lub planszowej gry dziecko bierze udział w zdrowej rywalizacji, co w późniejszym życiu może przełożyć się na umiejętność radzenia sobie z porażkami.

Więcej propozycji z grami edukacyjnymi znajdziesz tutaj.

Zgadnij, co to?
Autor: oooksiazeczka | Kategorie: rozwój dziecka 
14 lutego 2021, 11:54

Czy istnieje prosty sposób na zabawę z dzieckiem, zarówno w domu, jak i podczas spaceru, czy długiej jazdy pociągiem? Wiadomo, że nie zawsze da się zabrać ze sobą planszówkę z mnóstwem elementów: pionków, kostek, czy żetonów albo książkę. Jest przynajmniej jedna zabawa, mogąca być świetną alternatywą dla oglądania filmów na tablecie, także w podróży.

Ja pytam, ty zgadujesz

W zgadywanki dla dzieci można grać w wielu różnych sytuacjach - w domu, jadąc autem, czy czekając w kolejce. Wiele z nich jest dostępnych w różnych książkach i czasopismach dla najmłodszych. Zagadki można też układać samemu - wcale nie muszą mieć one postaci krótkich rymowanek.

 

Dziecko może zarówno odpowiadać, jak i samo zadawać pytania. Zasady każdej tego typu zabawy można ustalać samemu - np. kolejną zagadkę zadaje ten, kto dobrze odpowiedział na poprzednią.

zgadywanki dla dzieci

Nauka przez zabawę

 

Dzięki zgadywankom dla dzieci bawią się zarówno najmłodsi, jak i starsi. To świetny sposób na rodzinną integrację. Przy okazji dzieci sprawdzają swoją wiedzę z różnych dziedzin, ale też uczą się np zadawać pytania w konkretny sposób. Można więc śmiało zaryzykować stwierdzenie, że zgadywanki dla dzieci to zabawa kreatywna, ucząca myślenia i kojarzenia faktów. A przy tym kosztuje niewiele lub nawet nic.

Historyjki obrazkowe uczą w sposób wszechstronny...
Autor: oooksiazeczka | Kategorie: rozwój dziecka 
09 lutego 2021, 11:55

Najmłodsze dzieci lubią historyjki obrazkowe w książeczce z twardymi kartkami. Dzięki temu łatwo mogą je przerzucać bez obawy pogniecenia ich bądź rozerwania. Każda ilustracja to mała opowieść o tym, co się w danej chwili dzieje u bohaterów książeczki.

Dzieci uczą się dzięki opowiadaniom i bajkom

Wiele możemy dzieci nauczyć bez żmudnego tłumaczenia, które w ogóle nie działa. Najlepiej uczulić malucha na dany problem poprzez opowiedzenie obrazkowej bajeczki. Wystarczą historyjki w formie komiksu bez dymków ze słowami i zdaniami.

 

historyjki obrazkowe

Wychowywanie poprzez opowiadanie

Pokaż dziecku np. obrazek z dzieckiem jeżdżącym na zamarzniętym stawie. Potem przerzućcie kartkę razem. Na drugiej ilustracji pokaże się przerażone dziecko do połowy w lodowatej wodzie. Te dwa obrazki są dla Twojego dziecka przestrogą.

 

Taka obrazkowa historyjka nauczy Twoje dziecko, aby ślizgać się wyłącznie po kałużach i specjalnie przeznaczonego do tego celu lodowisku.

 

Trzecia strona pokaże, iż znalazł się sposób na uratowanie bohatera.

Opowieść zapewnia również, że trzeba pomagać osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji. Daje również nadzieję, że w momencie zagrożenia można liczyć na pomoc z zewnątrz.

Wzbogacanie słownictwa u dziecka jest proste

 

Następnym razem pozwól dziecku samemu opowiedzieć książeczkę z obrazkami. Dzięki temu nauczy się dobrze budować zdania i zapamięta nowe słowa.

 

Umiejętności grafomotoryczne to najlepsze...
Autor: oooksiazeczka | Kategorie: rozwój dziecka 
05 lutego 2021, 11:48

Podczas, gdy pisanie jest całkowicie normalne dla (prawie) wszystkich dorosłych, nauka wymaga wielu umiejętności. Oprócz prawidłowego trzymania długopisu dzieci muszą regulować nacisk długopisu na papier i odpowiednio używać mięśni ramienia.

Umiejętności grafomotoryczne - jak je rozwijać?

Grafomotoryka, czyli umiejętność rysowania i pisania, wymaga wiele trudu.

Aby umiejętności grafomotoryczne odniosły sukces, należy zapewnić dzieciom możliwość trenowania ich zręczności we wczesnym wieku. Ważne jest, aby skupiać się na zabawie. Z reguły dzieciom bardzo łatwo jest ekscytować się rzeczami, których jeszcze nie potrafią.

Ćwiczenie koordynacji z nożyczkami

Robiąc prace plastyczne, dzieci muszą chwytać nożyczki. Podobnie jak w przypadku prawidłowego trzymania długopisu, zwykle powoduje to duże trudności na początku. Wymaga to dużej koncentracji, a także wrażliwości palców. Jednak, gdy już dziecko opanuje trzymanie nożyczek, może zacząć ciąć. Z początku po prostu przecinać kartkę, z czasem wycinać kształty.

 

Jest to poziom szczegółowości, który pomoże dzieciom później nauczyć się pisać.

grafomotoryka

Prawidłowe trzymanie długopisu

Prawidłowe trzymanie długopisu ma fundamentalne znaczenie. Nawet jeśli wiele rzeczy można zrobić na różne sposoby, to nie dotyczy to trzymania długopisu, który powinien być trzymany trzema palcami. Trzypunktowy uchwyt to jedyny praktyczny sposób na ułatwienie dzieciom pisania lub rysowania. Inne style mają tę główną wadę, zbyt forsowne i dzieci się zniechęcają.

Ćwiczenia wspomagające

Istnieje wiele różnych ćwiczeń doskonalących grafomotorykę. Idealne są ćwiczenia wymagające różnych ruchów w różnych kierunkach.

 

Na początku dzieci nie powinny mieć żadnych ograniczeń, aby same mogły pracować nad ruchem. Dopiero w kolejnym kroku można stopniowo budować granice, aby nauczyło się pisać w liniach i rozróżniać wielkość poszczególnych liter.